Ramset Drop-in Anchor Flanged Medium Duty M10x30mm Carbon Steel Zinc Plated
Ramset Drop-in Anchor Flanged Medium Duty M10x30mm Carbon Steel Zinc Plated
Drop-In Anchor Flanged Medium Duty, M10 x 14 mm Length, 30 mm Length, 33 mm Drill Depth, 12 mm Drill Diameter, 28 mm Embedment Depth, 100 mm Minimum Edge Distance, 70 mm Minimum Spacing, 3.4 kN Tensile Strength, 12 Nm Torque Rating, Carbon Steel, Zinc Plated, For Use With Concrete, 100
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Ramset |
| Standard Pack Size | 50 |
| UNSPSC Class | 31162100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | RAMDSF10 |
| Drill Depth | 33 mm |
| Drill Diameter | 12 mm |
| Embedment Depth | 28 mm |
| Finish | Zinc Plated |
| For Use With | Concrete |
| Length | 30 mm |
| Material | Carbon Steel |
| Minimum Edge Distance | 100 mm |
| Minimum Spacing | 70 mm |
| Pack Size | 100 Pack |
| Product Type | simple |
| Tensile Strength | 3.4 kN |
| Thread Size | M10 x 14 mm Length |
| Torque Rating | 12 Nm |
Description
Drop-In Anchor Flanged Medium Duty, M10 x 14 mm Length, 30 mm Length, 33 mm Drill Depth, 12 mm Drill Diameter, 28 mm Embedment Depth, 100 mm Minimum Edge Distance, 70 mm Minimum Spacing, 3.4 kN Tensile Strength, 12 Nm Torque Rating, Carbon Steel, Zinc Plated, For Use With Concrete, 100
