Ramset Masonry Sleeve Anchor Countersunk Head Medium Duty 6x75mm Carbon Steel Zinc Plated
Ramset Masonry Sleeve Anchor Countersunk Head Medium Duty 6x75mm Carbon Steel Zinc Plated
Sleeve Anchor Countersunk Head Medium Duty, 6 mm Diameter, M4.5, Countersunk Head, 75 mm Length, 50 mm Drill Depth, 6 mm Drill Diameter, 25 mm Embedment Depth, 45 mm Maximum Fixture Thickness, 8 mm Fixture Hole Diameter, 55 mm Minimum Edge Distance, 75 mm Minimum Spacing, 2.7 kN Tensile Strength, 10 Nm Torque Rating, Carbon Steel, Zinc Plated, For Use With Concrete, Solid Brick, Solid Block, Hollow Brick, Hollow Block, Hollow Slab, 100
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Ramset |
| Range Name | DynaBolt |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 31162100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | RAMDP06075F |
| Diameter | 6 mm |
| Drill Depth | 50 mm |
| Drill Diameter | 6 mm |
| Embedment Depth | 25 mm |
| Fixture Hole Diameter | 8 mm |
| Finish | Zinc Plated |
| For Use With | Concrete/Solid Brick/Solid Block/Hollow Brick/Hollow Block |
| Head Type | Countersunk |
| Length | 75 mm |
| Material | Carbon Steel |
| Maximum Fixture Thickness | 45 mm |
| Minimum Edge Distance | 55 mm |
| Minimum Spacing | 75 mm |
| Pack Size | 100 Pack |
| Product Type | simple |
| Tensile Strength | 2.7 kN |
| Thread Size | M4.5 |
| Torque Rating | 10 Nm |
Description
Sleeve Anchor Countersunk Head Medium Duty, 6 mm Diameter, M4.5, Countersunk Head, 75 mm Length, 50 mm Drill Depth, 6 mm Drill Diameter, 25 mm Embedment Depth, 45 mm Maximum Fixture Thickness, 8 mm Fixture Hole Diameter, 55 mm Minimum Edge Distance, 75 mm Minimum Spacing, 2.7 kN Tensile Strength, 10 Nm Torque Rating, Carbon Steel, Zinc Plated, For Use With Concrete, Solid Brick, Solid Block, Hollow Brick, Hollow Block, Hollow Slab, 100
