Ramset RamPlug Frame Anchor Light Duty Long Plug Nylon 8x80mm For 10-14G Screw
Ramset RamPlug Frame Anchor Light Duty Long Plug Nylon 8x80mm For 10-14G Screw
Frame Anchor Light Duty Long Plug Nylon, 8 mm, 80 mm Length, 8 mm Drill Diameter, 10 mm Maximum Fixture Thickness, 10-14G, Nylon Sleeve, For Use With Concrete, Stone, Solid Brick, Hollow Brick, Solid Block, Hollow Block, Hollow Slab, Lightweight Concrete (AAC) Block, 100 Pack
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Ramset |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 31162100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | RAMDLP08 |
| Drill Diameter | 8 mm |
| Fixing Size | 8 mm |
| For Use With | Concrete/Stone/Solid Brick/Hollow Brick/Solid Block |
| Length | 80 mm |
| Material | Nylon Sleeve |
| Maximum Fixture Thickness | 10 mm |
| Pack Size | 100 Pack |
| Product Type | simple |
| Screw Size | 10-14G |
Description
Frame Anchor Light Duty Long Plug Nylon, 8 mm, 80 mm Length, 8 mm Drill Diameter, 10 mm Maximum Fixture Thickness, 10-14G, Nylon Sleeve, For Use With Concrete, Stone, Solid Brick, Hollow Brick, Solid Block, Hollow Block, Hollow Slab, Lightweight Concrete (AAC) Block, 100 Pack
