Radox R125 High Temperature Flexible Wire Single Insulated 1 Core 16mm 0.6/1kV XLPO Green/Yellow
Radox R125 High Temperature Flexible Wire Single Insulated 1 Core 16mm 0.6/1kV XLPO Green/Yellow
Flexible Wire, Single Insulated, High Temperature, 1 Core, 16 mm, Stranded Tinned Copper, 0.6/1 kV, 119/0.4 mm Strands, 7.4 mm Overall Diameter, LSZH XLPO Insulation, Unsheathed, Green/Yellow Insulation, -40 to 125 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Radox |
| Range Name | R125 |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | R125/16/G/Y |
| Conductor Size | 16 mm |
| Conductor Type | Stranded Tinned Copper |
| Insulation Colour | Green/Yellow |
| Insulation Material | LSZH XLPO |
| Product Type | Flexible Cable High Temperature |
| Overall Diameter | 7.4 mm |
| Number of Cores | 1 Core |
| Sheath Material | Unsheathed |
| Temperature | -40 to 125 deg C |
| Stranding | 119/0.4 mm |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Flexible Wire, Single Insulated, High Temperature, 1 Core, 16 mm, Stranded Tinned Copper, 0.6/1 kV, 119/0.4 mm Strands, 7.4 mm Overall Diameter, LSZH XLPO Insulation, Unsheathed, Green/Yellow Insulation, -40 to 125 deg C
