Powerblock Backup Battery w/Absorbed Glass Mat Sealed Lead Acid 6V 7.2AH
Powerblock Backup Battery w/Absorbed Glass Mat Sealed Lead Acid 6V 7.2AH
Backup Battery With Absorbed Glass Mat, Sealed Lead Acid, 6 Volt, Capacity: 7.2 Ah, Terminal Type: T1, Electrolyte: Sulphuric Acid/Low Impurity, Shelf Life: 5 Years, ABS, Cover Material: ABS, -20 to 50 deg C, 100 mm Height, 34 mm Width, 150 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Powerblock |
| Range Name | Haze |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26111700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | PB6/7.2 |
| Case Material | ABS Plastic |
| Chemical System | Sealed Lead Acid |
| Cover Material | ABS Plastic |
| Depth | 150 mm |
| Height | 100 mm |
| Nominal Capacity | 7.2 Ah |
| Product Type | AGM Backup Battery |
| Electrolyte | Sulphuric Acid/Low Impurity |
| Shelf Life | 5 Years |
| Width | 34 mm |
| Temperature | -20 to 50 deg C |
| Terminal Type | T1 |
Description
Backup Battery With Absorbed Glass Mat, Sealed Lead Acid, 6 Volt, Capacity: 7.2 Ah, Terminal Type: T1, Electrolyte: Sulphuric Acid/Low Impurity, Shelf Life: 5 Years, ABS, Cover Material: ABS, -20 to 50 deg C, 100 mm Height, 34 mm Width, 150 mm Depth
