PMA Flexible Conduit Terminator Elbow 90 deg 25mm Size M25 x 1.5 Thread Reinforced Polyamide 6 Nickel Plated Brass Black
PMA Flexible Conduit Terminator Elbow 90 deg 25mm Size M25 x 1.5 Thread Reinforced Polyamide 6 Nickel Plated Brass Black
Flexible Conduit Terminator, Conduit Size: 25 mm, Thread Size: M25 x 1.5, Elbow 90 deg Angle, Reinforced Polyamide 6(PA) Material, Nickel Plated Brass Finish, Black Colour, IP68 IP Rating, For Use With: Conduit Fitting, 11 mm Thread Length, Temperature: -40 to 105 deg C, 59 mm x 67 mm External Diameter
| Features |
|
|---|---|
| Brand | PMA |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39131700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | NVWV-M253-11 |
| Angle | Elbow 90 deg |
| Colour | Black |
| Conduit Size | 25 mm |
| External Diameter | 59 x 67 mm |
| For Use With | Conduit Fitting |
| IP Rating | IP68 |
| Thread Length | 11 mm |
| Product Type | Glands & Terminators |
| Thread Size | M25 x 1.5 |
| Temperature | -40 to 105 deg C |
Description
Flexible Conduit Terminator, Conduit Size: 25 mm, Thread Size: M25 x 1.5, Elbow 90 deg Angle, Reinforced Polyamide 6(PA) Material, Nickel Plated Brass Finish, Black Colour, IP68 IP Rating, For Use With: Conduit Fitting, 11 mm Thread Length, Temperature: -40 to 105 deg C, 59 mm x 67 mm External Diameter
