Prysmian M@XTEL Internal Telephone Cable Unscreened 0.5mm 3 Pair Polyethylene/PVC Manilla
Prysmian M@XTEL Internal Telephone Cable Unscreened 0.5mm 3 Pair Polyethylene/PVC Manilla
Internal Telephone Cable Unscreened, 24 AWG, 0.5mm Conductor Diameter, 9.38 Ohm/100 mtr Conductor Resistance, Twisted Pair Cabling Element, Stranding: 1/0.5mm, CAT3 UTP Cable, Bend Radius: 48mm, 3 Pair, 110 N Max. Pulling Force, Annealed Copper Conductor, Polyethylene Insulation, PVC Sheath, Manilla(Off White) Sheath, 0 to 60 deg C, 4.8mm Outside Diameter
| Brand | Prysmian |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 60056465 |
| Bend Radius | 48 mm |
| Conductor Material | Annealed Copper |
| Conductor Diameter | 0.5 mm |
| Conductor Resistance | 9.38 Ohm/100 mtr |
| Conductor Size | 24 AWG |
| Insulation Material | Polyethylene |
| Max. Pulling Force | 110 N |
| Pair Count | 3 Pair |
| Outside Diameter | 4.8 mm |
| Product Type | Internal Phone Cable |
| Sheath Material | PVC |
| Sheath Colour | Manilla |
| Stranding | 1/0.5 mm |
| Temperature | 0 to 60 deg C |
Description
Internal Telephone Cable Unscreened, 24 AWG, 0.5mm Conductor Diameter, 9.38 Ohm/100 mtr Conductor Resistance, Twisted Pair Cabling Element, Stranding: 1/0.5mm, CAT3 UTP Cable, Bend Radius: 48mm, 3 Pair, 110 N Max. Pulling Force, Annealed Copper Conductor, Polyethylene Insulation, PVC Sheath, Manilla(Off White) Sheath, 0 to 60 deg C, 4.8mm Outside Diameter
