Prysmian M@XTEL External Telephone Cable Screened 0.64mm 10 Pair Gelly Filled Polyethylene/Nylon Black
Prysmian M@XTEL External Telephone Cable Screened 0.64mm 10 Pair Gelly Filled Polyethylene/Nylon Black
External Telephone Cable Screened, 22 AWG, 0.64mm Conductor Diameter, 56.4 Ohm/km Conductor Resistance, 20000 MOhm.km Insulation Resistance, Twisted Pair Cabling Element, Stranding: 1/0.64mm, Semi Dry Gel Filled Longitudinal Water Tightness, Moisture Barrier: Aluminium/Polyethylene Laminated Tape, Bend Radius: 210mm, 10 Pair, 0.6 kN Max. Pulling Force, Annealed Copper Conductor, Polyethylene Insulated Nylon Sheathed Moisture Barrier Insulation, UV Stabilised Polyethylene Sheath, Black Sheath,-10 to 70 deg C, 10.5mm Outside Diameter
| Brand | Prysmian |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 5446623-NLA |
| Bend Radius | 210 mm |
| Conductor Material | Annealed Copper |
| Conductor Diameter | 0.64 mm |
| Conductor Resistance | 56.4 Ohm/km |
| Conductor Size | 22 AWG |
| Insulation Material | Polyethylene Insulated Nylon Sheathed Moisture Barrier |
| Insulation Resistance | 20000 MOhm.km |
| Max. Pulling Force | 0.6 kN |
| Pair Count | 10 Pair |
| Outside Diameter | 10.5 mm |
| Product Type | External Phone Cable |
| Sheath Material | UV Stabilised Polyethylene |
| Sheath Colour | Black |
| Stranding | 1/0.64 mm |
| Temperature | -10 to 70 deg C |
Description
External Telephone Cable Screened, 22 AWG, 0.64mm Conductor Diameter, 56.4 Ohm/km Conductor Resistance, 20000 MOhm.km Insulation Resistance, Twisted Pair Cabling Element, Stranding: 1/0.64mm, Semi Dry Gel Filled Longitudinal Water Tightness, Moisture Barrier: Aluminium/Polyethylene Laminated Tape, Bend Radius: 210mm, 10 Pair, 0.6 kN Max. Pulling Force, Annealed Copper Conductor, Polyethylene Insulated Nylon Sheathed Moisture Barrier Insulation, UV Stabilised Polyethylene Sheath, Black Sheath,-10 to 70 deg C, 10.5mm Outside Diameter
