Pierlite LED Emergency Light 2W 240V 174lm 50000hr Recessed White Lithium-Iron Phosphate 140 mm IP20
Pierlite LED Emergency Light 2W 240V 174lm 50000hr Recessed White Lithium-Iron Phosphate 140 mm IP20
Emergency LED Light, 2 Watt, 240 Volt Input Voltage, 50 Hz Input Frequency, LED, 174 lm, 50000 hrs, 80 CRI, Non-Dimmable, Non-Maintained Operating Mode, Recessed Mounting, IP20, LiFePO4, White, Matte, 0 to 40 deg C, 140 mm Length, 140 mm Width, 48.5 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Pierlite |
| Range Name | Firefly2 |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | FFRLED2 |
| Average Lamp Life | 50000 hrs |
| Battery Type | LFP |
| Colour | White |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Finish | Matte |
| Height | 48.5 mm |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Input Voltage | 240 Volt |
| IP Rating | IP20 |
| Length | 140 mm |
| Lumens | 174 lm |
| Lamp Type | LED |
| Mounting Method | Recessed |
| Operating Mode | Non-Maintained |
| Product Type | Emergency Lights |
| Temperature | 0 to 40 deg C |
| Wattage | 2 Watt |
| Width | 140 mm |
Description
Emergency LED Light, 2 Watt, 240 Volt Input Voltage, 50 Hz Input Frequency, LED, 174 lm, 50000 hrs, 80 CRI, Non-Dimmable, Non-Maintained Operating Mode, Recessed Mounting, IP20, LiFePO4, White, Matte, 0 to 40 deg C, 140 mm Length, 140 mm Width, 48.5 mm Height
