Pierlite Bulkhead Light LED 12W 240V Round 4K 1000lm Sealed Non-dimmable Thermoplastic Black Wall/Surface 300mm IP66
Pierlite Bulkhead Light LED 12W 240V Round 4K 1000lm Sealed Non-dimmable Thermoplastic Black Wall/Surface 300mm IP66
This class II decorative outdoor bulkhead is built with superior material to withstand outdoor conditions. Ideal for residential, domestic, hospitality applications and suitable for coastal areas.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Pierlite |
| Range Name | Sirroco |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CBH49289BKSEN |
| Average Lamp Life | 30000 hrs |
| Colour | Black |
| Colour Temperature | 4000K |
| CRI | 80 |
| Diameter | 300 mm |
| Diffuser Type | Polycarbonate |
| Height | 90 mm |
| Input Voltage | 240 Volt |
| IP Rating | IP66 |
| Lamp Shape | Round |
| Light Source | LED |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Type | Wall/Surface |
| Lumens | 1000 lm |
| Product Type | Luminaires Bulkhead |
| Temperature | 0 to 40 deg C |
| Wattage | 12 Watt |
Description
This class II decorative outdoor bulkhead is built with superior material to withstand outdoor conditions. Ideal for residential, domestic, hospitality applications and suitable for coastal areas.
