Pierlite Bunker Light LED 14W 240V Round 3K 1156lm Sealed Non-dimmable Die-Cast Aluminum Black Wall/Surface 240mm IP54
Pierlite Bunker Light LED 14W 240V Round 3K 1156lm Sealed Non-dimmable Die-Cast Aluminum Black Wall/Surface 240mm IP54
Aesthetically pleasing and functional, the new generation of Carlton bunker meets all the required of a well-designed outdoor fitting. With 3 colour temperatures in 1 robust fitting, including a bonus caged trim, this fitting offers the flexibility to customize the right look and feel for different areas in the same install.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Pierlite |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CB2746870 |
| Average Lamp Life | 30000 hrs |
| Beam Angle | 120 deg |
| Colour | Black |
| Colour Temperature | 3000/4000/6000K |
| CRI | 80 |
| Diameter | 240 mm |
| Diffuser Type | Frosted Glass |
| Height | 118 mm |
| Input Voltage | 240 Volt |
| IP Rating | IP54 |
| Lamp Shape | Round |
| Length | 240 mm |
| Light Source | LED |
| Lumens | 1156/1284/1189 lm |
| Material | Aluminium |
| Mounting Type | Wall/Surface |
| Please Note | Outdoor |
| Wattage | 14.5 Watt |
| Width | 240 mm |
Description
Aesthetically pleasing and functional, the new generation of Carlton bunker meets all the required of a well-designed outdoor fitting. With 3 colour temperatures in 1 robust fitting, including a bonus caged trim, this fitting offers the flexibility to customize the right look and feel for different areas in the same install.
