Phoenix Contact Bootlace Ferrule Insulated Twin Wire with Collar 2 x 0.5mm 1.5x8mm Pin White 15mm OAL
Phoenix Contact Bootlace Ferrule Insulated Twin Wire with Collar 2 x 0.5mm 1.5x8mm Pin White 15mm OAL
Bootlace Ferrule, Insulated Twin Wire with Collar, Conductor Size: 0.5 mm, Number of Conductors: 2, 15mm Overall Length, Max. Wire Strip Length: 11mm, Collar Inside Diameter: 2.5mm x 4.6mm, Collar Thickness: 0.25mm, Pin Diameter: 1.5mm, Pin Length: 8mm, Pin Thickness: 0.15mm, Sleeve Material: Electrolytic Copper, Insulation Material: Polypropylene, Tin Plated Finish, White Insulation, Flammability: UL94-HB, 105 deg C, 100 Pack, with Collar
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Phoenix Contact |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | PK |
| Vendor Product | 3200933 |
| Collar Thickness | 0.25 mm |
| Collar Inside Diameter | 2.5 mm x 4.6 mm |
| Conductor Size | 0.5 mm |
| Finish | Tin Plated |
| Flammability | UL94-HB |
| Insulation Colour | White |
| Pin Diameter | 1.5 mm |
| Pack Size | 100 Pack |
| Number of Conductors | 2 |
| Pin Length | 8 mm |
| Overall Length | 15 mm |
| Pin Thickness | 0.15 mm |
| Product Type | Bootlace Ferrules |
| Temperature | 105 deg C |
| Please Note | with Collar |
| Sleeve Material | Electrolytic Copper |
| Wire Strip Length | 11 mm |
Description
Bootlace Ferrule, Insulated Twin Wire with Collar, Conductor Size: 0.5 mm, Number of Conductors: 2, 15mm Overall Length, Max. Wire Strip Length: 11mm, Collar Inside Diameter: 2.5mm x 4.6mm, Collar Thickness: 0.25mm, Pin Diameter: 1.5mm, Pin Length: 8mm, Pin Thickness: 0.15mm, Sleeve Material: Electrolytic Copper, Insulation Material: Polypropylene, Tin Plated Finish, White Insulation, Flammability: UL94-HB, 105 deg C, 100 Pack, with Collar
