Phoenix Contact Bootlace Ferrule Insulated Twin Wire with Collar 2 x 2.5mm 2.9x13mm Pin Blue 21.5mm OAL
Phoenix Contact Bootlace Ferrule Insulated Twin Wire with Collar 2 x 2.5mm 2.9x13mm Pin Blue 21.5mm OAL
Twin Wire Bootlace Ferrule Insulated, 2.5 mm, 1 Conductors, 13 mm Pin Length, 2.9 mm Pin Diameter, 0.2 mm Pin Thickness, 4.2 mm Collar Inside Diameter, 0.35 mm Collar Thickness, 21.5 mm Overall Length, 17 mm Wire Strip Length, Electro Grade Copper Sleeve, Blue Insulation, Copper Contact, Tin Plated, UL94 HB Flammability, 105 deg C, 100 Pack, With Collar
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Phoenix Contact |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | PK |
| Vendor Product | 3200878 |
| Collar Inside Diameter | 4.2 mm |
| Collar Thickness | 0.35 mm |
| Contact Material | Copper |
| Conductor Size | 2.5 mm |
| Finish | Tin Plated |
| Flammability | UL94 HB |
| Insulation Colour | Blue |
| Number of Conductors | 1 |
| Overall Length | 21.5 mm |
| Pack Size | 100 Pack |
| Pin Diameter | 2.9 mm |
| Pin Length | 13 mm |
| Pin Thickness | 0.2 mm |
| Please Note | with Collar |
| Sleeve Material | Electro Grade Copper |
| Temperature | 105 deg C |
| Wire Strip Length | 17 mm |
Description
Twin Wire Bootlace Ferrule Insulated, 2.5 mm, 1 Conductors, 13 mm Pin Length, 2.9 mm Pin Diameter, 0.2 mm Pin Thickness, 4.2 mm Collar Inside Diameter, 0.35 mm Collar Thickness, 21.5 mm Overall Length, 17 mm Wire Strip Length, Electro Grade Copper Sleeve, Blue Insulation, Copper Contact, Tin Plated, UL94 HB Flammability, 105 deg C, 100 Pack, With Collar
