Phoenix Contact Rail Terminal Block Screwed 2 Wire 1 Level 1.5-50mm Grey Polyamide
Phoenix Contact Rail Terminal Block Screwed 2 Wire 1 Level 1.5-50mm Grey Polyamide
Feed Through Terminal Block, 1.5-50 mm, 2 Conductors, 1000 Volt, 8 kV Rated Surge Voltage, 125 Amp, 18 mm Wire Strip Length, 3.2-3.7 Nm Tightening Torque, 2 Conductor Wiring Format, 2 Connection Points, 1 Potential, 1 Level, Screw Terminal, NS 35/15 - NS 35/7,5 Mounting, Polyamide Insulation, Grey, -60 to 110 deg C, UL94 V0 Flammability, 61.2 mm Height, 16 mm Width, 65.1 mm; 65.7 mm NS 35/7,5; 73.2 mm NS 35/15 Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Phoenix Contact |
| Range Name | Clipline UT |
| Standard Pack Size | 50 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 3044225 |
| Colour | Grey |
| Current Rating | 125 Amp |
| Depth | 65.1 mm - 65.7 mm NS 35/75 - 73.2 mm NS 35/15 |
| Flammability | UL94 V0 |
| Height | 61.2 mm |
| Insulation Material | Polyamide |
| Mounting Method | NS 35/15 - NS 35/75 |
| Number of Conductors | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Connection Points | 2 |
| Number of Potentials | 1 |
| Product Type | Termninal Blocks |
| Rated Surge Voltage | 8 kV |
| Temperature | -60 to 110 deg C |
| Terminal Type | Screw |
| Tightening Torque | 3.2-3.7 Nm |
| Width | 16 mm |
| Voltage Rating | 1000 Volt |
| Wire Strip Length | 18 mm |
| Wiring Format | 2 Conductor |
Description
Feed Through Terminal Block, 1.5-50 mm, 2 Conductors, 1000 Volt, 8 kV Rated Surge Voltage, 125 Amp, 18 mm Wire Strip Length, 3.2-3.7 Nm Tightening Torque, 2 Conductor Wiring Format, 2 Connection Points, 1 Potential, 1 Level, Screw Terminal, NS 35/15 - NS 35/7,5 Mounting, Polyamide Insulation, Grey, -60 to 110 deg C, UL94 V0 Flammability, 61.2 mm Height, 16 mm Width, 65.1 mm; 65.7 mm NS 35/7,5; 73.2 mm NS 35/15 Depth
