Phoenix Contact Rail Earth Terminal Block Screwed 2 Wire 1 Level 0.2-10mm Green/Yellow Polyamide
Phoenix Contact Rail Earth Terminal Block Screwed 2 Wire 1 Level 0.2-10mm Green/Yellow Polyamide
Ground Terminal, 0.2-10 mm, 2 Conductors, 8 kV Rated Surge Voltage, 10 mm Wire Strip Length, 1.5-1.8 Nm Tightening Torque, 2 Conductor Through Wiring Format, 2 Connection Points, 1 Level, Screw Terminal, NS 35/15 - NS 35/7,5 Mounting, Polyamide Insulation, Green/Yellow, -60 to 110 deg C, UL94 V0 Flammability, 42.5 mm Height, 8.2 mm Width, 45.8 mm; 52 mm NS 32; 47 mm NS 35/7,5; 54.5 mm NS 35/15 Depth
| Brand | Phoenix Contact |
|---|---|
| Standard Pack Size | 50 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 0442079 |
| Colour | Green/Yellow |
| Conductor Size | 0.2-10mm |
| Depth | 45.8 mm - 52 mm NS 32 - 47 mm NS 35/75 - 54.5 mm NS 35/15 |
| Flammability | UL94 V0 |
| Height | 42.5 mm |
| Insulation Material | Polyamide |
| Number of Conductors | 2 |
| Mounting Method | NS 35/15 - NS 35/75 |
| Number of Connection Points | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Rated Surge Voltage | 8 kV |
| Temperature | -60 to 110 deg C |
| Tightening Torque | 1.5-1.8 Nm |
| Terminal Type | Screw |
| Width | 8.2 mm |
| Wiring Format | 2 Conductor Through |
| Wire Strip Length | 10 mm |
Description
Ground Terminal, 0.2-10 mm, 2 Conductors, 8 kV Rated Surge Voltage, 10 mm Wire Strip Length, 1.5-1.8 Nm Tightening Torque, 2 Conductor Through Wiring Format, 2 Connection Points, 1 Level, Screw Terminal, NS 35/15 - NS 35/7,5 Mounting, Polyamide Insulation, Green/Yellow, -60 to 110 deg C, UL94 V0 Flammability, 42.5 mm Height, 8.2 mm Width, 45.8 mm; 52 mm NS 32; 47 mm NS 35/7,5; 54.5 mm NS 35/15 Depth
