Phoenix Contact Rail Disconnect Terminal Block Screwed 400V 2 Wire 1 Level 0.5-10mm Grey Polyamide
Phoenix Contact Rail Disconnect Terminal Block Screwed 400V 2 Wire 1 Level 0.5-10mm Grey Polyamide
Test Disconnect Terminal Block, 0.5-10 mm, 2 Conductors, 400 Volt, 6 kV Rated Surge Voltage, 41 Amp, 13 mm Wire Strip Length, 1.2-1.5 Nm Tightening Torque, 2 Conductor Through Wiring Format, 2 Connection Points, 1 Level, Screw Terminal, NS 35/15 - NS 35/7,5 Mounting, Polyamide Insulation, Grey, -60 to 110 deg C, UL94 V0 Flammability, 72 mm Height, 8.2 mm Width, 51.5 mm NS 35/75; 59 mm NS 35/15; 56.5 mm NS 32 Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Phoenix Contact |
| Standard Pack Size | 50 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 0311087 |
| Colour | Grey |
| Current Rating | 41 Amp |
| Depth | 51.5 mm NS 35/75 - 59 mm NS 35/15 - 56.5 mm NS 32 |
| Flammability | UL94 V0 |
| Height | 72 mm |
| Insulation Material | Polyamide |
| Mounting Method | NS 35/15 - NS 35/75 |
| Number of Conductors | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Connection Points | 2 |
| Product Type | Disconnect Terminal Blocks |
| Rated Surge Voltage | 6 kV |
| Temperature | -60 to 110 deg C |
| Terminal Type | Screw |
| Tightening Torque | 1.2-1.5 Nm |
| Width | 8.2 mm |
| Voltage Rating | 400 Volt |
| Wire Strip Length | 13 mm |
| Wiring Format | 2 Conductor Through |
Description
Test Disconnect Terminal Block, 0.5-10 mm, 2 Conductors, 400 Volt, 6 kV Rated Surge Voltage, 41 Amp, 13 mm Wire Strip Length, 1.2-1.5 Nm Tightening Torque, 2 Conductor Through Wiring Format, 2 Connection Points, 1 Level, Screw Terminal, NS 35/15 - NS 35/7,5 Mounting, Polyamide Insulation, Grey, -60 to 110 deg C, UL94 V0 Flammability, 72 mm Height, 8.2 mm Width, 51.5 mm NS 35/75; 59 mm NS 35/15; 56.5 mm NS 32 Depth
