Philips Linear Fluorescent Lamp Low Pressure Mercury Discharge 14W Circular 2 Pin Cool White 1350lm 24000hr 17x564mm
Philips Linear Fluorescent Lamp Low Pressure Mercury Discharge 14W Circular 2 Pin Cool White 1350lm 24000hr 17x564mm
Linear Fluorescent Lamp Low Pressure Mercury Discharge, 14 Watt, 240 Volt, T5 Tubular, G5 2 Pin Base, Cool White, 4000K, 1200 lm, 24000 hrs, 80 CRI, Dimmable, 17 mm Diameter, 563.2 mm Length, 35 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Philips |
| Range Name | TL5 High Efficiency |
| Standard Pack Size | 40 |
| UNSPSC Class | 39101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | TL514W840HE |
| Average Lamp Life | 24000 hrs |
| Base Type | G5 2 Pin |
| Colour Designation | Cool White |
| Colour Temperature | 4000K |
| CRI | 80 |
| Diameter | 17 mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Lamp Shape | T5 Tubular |
| Length | 563.2 mm |
| Lumens | 1200 lm |
| Temperature | 35 deg C |
| Product Type | Lamps Fluorescent Linear |
| Voltage | 240 Volt |
| Wattage | 14 Watt |
Description
Linear Fluorescent Lamp Low Pressure Mercury Discharge, 14 Watt, 240 Volt, T5 Tubular, G5 2 Pin Base, Cool White, 4000K, 1200 lm, 24000 hrs, 80 CRI, Dimmable, 17 mm Diameter, 563.2 mm Length, 35 deg C
