Philips SON Sodium Vapour Lamp High Pressure Elliptical 150W E40 Extra Warm White 2000K 28000 hrs Coated
Philips SON Sodium Vapour Lamp High Pressure Elliptical 150W E40 Extra Warm White 2000K 28000 hrs Coated
Sodium Vapour Lamp, High Pressure, 150 Watt, 100 Volt, Elliptical Shape, E40 Base, Extra Warm White, 2000K, 13750 Lumens, 28000 hrs Average Life, 25 CRI, Dimmable, Universal Burning Position, 5 sec Ignition Time, Coated Finish, 91 mm Diameter, 226 mm Length
| Brand | Philips |
|---|---|
| Range Name | SON |
| Standard Pack Size | 12 |
| UNSPSC Class | 39101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | SON150WGES |
| Average Lamp Life | 28000 hrs |
| Base Type | E40 |
| Colour Designation | Warm White |
| Burning Position | Universal |
| Colour Temperature | 2000K |
| CRI | 25 |
| Diameter | 91 mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Ignition Time | 5 sec |
| Lamp Finish | Coated |
| Lamp Shape | Elliptical |
| Length | 226 mm |
| Lumens | 13750 lm |
| Product Type | Lamps Sodium Vapour |
| Voltage | 100 Volt |
| Wattage | 150 Watt |
Description
Sodium Vapour Lamp, High Pressure, 150 Watt, 100 Volt, Elliptical Shape, E40 Base, Extra Warm White, 2000K, 13750 Lumens, 28000 hrs Average Life, 25 CRI, Dimmable, Universal Burning Position, 5 sec Ignition Time, Coated Finish, 91 mm Diameter, 226 mm Length
