Philips SDW-TG Sodium Vapour Lamp High Pressure Tubular 102W GX12-1 Extra Warm White 2500K 10000 hrs Clear
Philips SDW-TG Sodium Vapour Lamp High Pressure Tubular 102W GX12-1 Extra Warm White 2500K 10000 hrs Clear
Sodium Vapour Lamp, High Pressure, 100 Watt, 91 Volt, Tubular Shape, GX12-1 Base, Extra Warm White, 2500K, 5300 Lumens, 10000 hrs Average Life, 82 CRI, Non-Dimmable, Universal Burning Position, 60 sec Ignition Time, Clear Finish, 20 mm Diameter, 110 mm Length
| Brand | Philips |
|---|---|
| Range Name | SDW-TG |
| Standard Pack Size | 12 |
| UNSPSC Class | 39101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | SDWTG100W |
| Average Lamp Life | 10000 hrs |
| Base Type | GX12-1 |
| Colour Designation | Warm White |
| Burning Position | Universal |
| Colour Temperature | 2500K |
| CRI | 82 |
| Diameter | 20 mm |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Ignition Time | 60 sec |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Shape | Tubular |
| Length | 110 mm |
| Lumens | 5300 lm |
| Product Type | Lamps Sodium Vapour |
| Voltage | 91 Volt |
| Wattage | 100 Watt |
Description
Sodium Vapour Lamp, High Pressure, 100 Watt, 91 Volt, Tubular Shape, GX12-1 Base, Extra Warm White, 2500K, 5300 Lumens, 10000 hrs Average Life, 82 CRI, Non-Dimmable, Universal Burning Position, 60 sec Ignition Time, Clear Finish, 20 mm Diameter, 110 mm Length
