Philips Metal Halide Lamp Quartz Technology Elliptical 400W E40 (GES) Cool White 4000K Clear
Philips Metal Halide Lamp Quartz Technology Elliptical 400W E40 (GES) Cool White 4000K Clear
Metal Halide Lamp Quartz Technology, 400 Watt, 135 Volt, Elliptical, Clear Finish, E40 (GES) Base, 640, 3900K, 97.5 lm/Watt, 20000 hrs, 60 CRI, Non-Dimmable, Hanging or Base Up Burning Position, 121 mm Diameter, 290 mm Length
| Brand | Philips |
|---|---|
| Standard Pack Size | 6 |
| UNSPSC Class | 39101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | MH400WUGES |
| Base Type | E40 (GES) |
| Average Lamp Life | 20000 hrs |
| Burning Position | Hanging or Base Up |
| Colour Designation | 640 |
| Colour Temperature | 3900K |
| CRI | 60 |
| Diameter | 121 mm |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Shape | Elliptical |
| Length | 290 mm |
| Product Type | Lamps Metal Hallide |
| Lumens | 97.5 lm/Watt |
| Voltage | 135 Volt |
| Wattage | 400 Watt |
Description
Metal Halide Lamp Quartz Technology, 400 Watt, 135 Volt, Elliptical, Clear Finish, E40 (GES) Base, 640, 3900K, 97.5 lm/Watt, 20000 hrs, 60 CRI, Non-Dimmable, Hanging or Base Up Burning Position, 121 mm Diameter, 290 mm Length
