Philips Mercury Vapour Lamp High Pressure Elliptical 400W E40 GES Cool White 4200K 22000 Lumens 16000 hrs Coated
Philips Mercury Vapour Lamp High Pressure Elliptical 400W E40 GES Cool White 4200K 22000 Lumens 16000 hrs Coated
Mercury Vapour Lamp, High Pressure, 400 Watt, 140 Volt, Elliptical Shape, E40 (GES) Base, Cool White, 4200K, 22000 Lumens, 16000 hrs Average Life, 50 CRI, Non-Dimmable, Universal Burning Position, Coated Finish, 122 mm Diameter, 290 mm Length
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Philips |
| Standard Pack Size | 6 |
| UNSPSC Class | 39101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | HPLN400WGES |
| Average Lamp Life | 16000 hrs |
| Base Type | E40 (GES) |
| Burning Position | Universal |
| Colour Designation | Cool White |
| Colour Temperature | 4200K |
| CRI | 50 |
| Diameter | 122 mm |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Lamp Finish | Coated |
| Lamp Shape | Elliptical |
| Length | 290 mm |
| Lumens | 22000 lm |
| Product Type | Lamps Mercury Vapour |
| Wattage | 400 Watt |
Description
Mercury Vapour Lamp, High Pressure, 400 Watt, 140 Volt, Elliptical Shape, E40 (GES) Base, Cool White, 4200K, 22000 Lumens, 16000 hrs Average Life, 50 CRI, Non-Dimmable, Universal Burning Position, Coated Finish, 122 mm Diameter, 290 mm Length
