Philips Metal Halide Lamp Quartz Technology Tubular 2000W E40 (GES) Cool White 4200K Clear
Philips Metal Halide Lamp Quartz Technology Tubular 2000W E40 (GES) Cool White 4200K Clear
Metal Halide Lamp, Quartz Technology, 2000 Watt, 232 Volt, Tubular Shape, E40 (GES) Base, Cool White, 4200K, 210000 Lumens, 12000 hrs Average Life, 59 CRI, Non-Dimmable, P20 Burning Position, 30 sec Ignition Time, Clear Finish, 101.5 mm Diameter, 267 mm Length
| Brand | Philips |
|---|---|
| Standard Pack Size | 4 |
| UNSPSC Class | 39101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | HPIT2KW380VGES |
| Average Lamp Life | 12000 hrs |
| Base Type | E40 (GES) |
| Colour Designation | Cool White |
| Burning Position | P20 |
| Colour Temperature | 4200K |
| CRI | 59 |
| Diameter | 101.5 mm |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Ignition Time | 30 sec |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Shape | Tubular |
| Length | 267 mm |
| Lumens | 210000 lm |
| Product Type | Lamps Metal Hallide |
| Voltage | 232 Volt |
| Wattage | 2000 Watt |
Description
Metal Halide Lamp, Quartz Technology, 2000 Watt, 232 Volt, Tubular Shape, E40 (GES) Base, Cool White, 4200K, 210000 Lumens, 12000 hrs Average Life, 59 CRI, Non-Dimmable, P20 Burning Position, 30 sec Ignition Time, Clear Finish, 101.5 mm Diameter, 267 mm Length
