PDL Mains Isolating Switch 1P 80A 250VAC Front Wiring Surface Mount
PDL Mains Isolating Switch 1P 80A 250VAC Front Wiring Surface Mount
Mains Isolating Switch, 250 VAC, 80 Amp, 50 Hz, 1 Poles, 28.4mm Module Width, 25 mm Conductor, Front Wiring, Surface, 70mm Height x 51mm Depth
| Brand | PDL |
|---|---|
| Range Name | S Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | S180FW |
| Connection Type | Front Wiring |
| Conductor Size | 25 sq-mm |
| Current | 80 Amp |
| Dimensions | 70 mm Height x 51 mm Depth |
| Mounting Method | Surface |
| Modules | 28.4 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Product Type | Mains Switches |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Voltage | 250 Volt |
Description
Mains Isolating Switch, 250 VAC, 80 Amp, 50 Hz, 1 Poles, 28.4mm Module Width, 25 mm Conductor, Front Wiring, Surface, 70mm Height x 51mm Depth
