Panduit Cable Tie Light Heavy Duty Nylon 66 Black L368 mm W7.6 mm
Panduit Cable Tie Light Heavy Duty Nylon 66 Black L368 mm W7.6 mm
Cable Tie Light Heavy Duty, 102 mm Maximum Bundle OD, 120 lb Loop Tensile Strength, 368 mm Tie Length, 7.6 mm Tie Width, 1.6 mm Tie Thickness, Exterior, -40 to 85 deg C, Nylon 66, Black, 250 Pack
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Panduit |
| Range Name | StrongHold |
| Standard Pack Size | 250 |
| UNSPSC Class | 39121700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | S14-120-TL0 |
| Colour | Black |
| Material | Nylon 66 |
| Loop Tensile Strength | 120 lb |
| Max. Bundle OD | 102 mm |
| Pack Size | 250 Pack |
| Product Type | Cable Ties & Straps |
| Temperature | -40 to 85 deg C |
| Usage | Exterior |
| Tie Thickness | 1.6 mm |
| Tie Width | 7.6 mm |
| Tie Length | 368 mm |
Description
Cable Tie Light Heavy Duty, 102 mm Maximum Bundle OD, 120 lb Loop Tensile Strength, 368 mm Tie Length, 7.6 mm Tie Width, 1.6 mm Tie Thickness, Exterior, -40 to 85 deg C, Nylon 66, Black, 250 Pack
