Panduit Ring Terminal Insulated Double Grip 1.5-2.5mm M5 Stud Blue 22.4mm OAL
Panduit Ring Terminal Insulated Double Grip 1.5-2.5mm M5 Stud Blue 22.4mm OAL
Ring Terminal, Insulated, Double Grip, Conductor Size: 1.5-2.5 mm, Stud Size: M5, Terminal Type: Circular, 600 Volt Maximum, Wire Strip Length: 5.6mm, Barrel Type: Funnel, Serrated, Crimping Die: CT-1550, CT-2500, Mounting Method: Free Hanging, Body Material: Copper, Conductive Material: Copper, Insulation Material: Nylon Funnel, Blue Insulation, Tin Plated Finish, 221 deg F, 22.4mm Overall Length, 9.7mm Lug Length, 8.9mm Lug Width, 0.8mm Lug Thickness, 5.33mm Lug Inside Diameter, Barrel Length: 9.7mm, Max. Insulation Diameter: 4.11mm, 100 Pack
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Panduit |
| Range Name | Pan-Term PMNF-R |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | PMNF2-5R-C |
| Barrel Length | 9.7 mm |
| Barrel Type | Funnel/Serrated |
| Body Material | Copper |
| Conductive Material | Copper |
| Crimping Die | CT-1550/CT-2500 |
| Finish | Tin Plated |
| Insulation Diameter | 4.11 mm |
| Insulation Colour | Blue |
| Lug Inside Diameter | 5.33 mm |
| Lug Length | 9.7 mm |
| Insulation Material | Nylon Funnel |
| Lug Thickness | 0.8 mm |
| Mounting Method | Free Hanging |
| Lug Width | 8.9 mm |
| Overall Length | 22.4 mm |
| Pack Size | 100 Pack |
| Product Type | Forked & Ring Terminals |
| Stud Size | M5 Stud |
| Temperature | 221 deg F |
| Terminal Type | Circular |
| Voltage Rating | 600 Volt |
| Wire Strip Length | 5.6 mm |
Description
Ring Terminal, Insulated, Double Grip, Conductor Size: 1.5-2.5 mm, Stud Size: M5, Terminal Type: Circular, 600 Volt Maximum, Wire Strip Length: 5.6mm, Barrel Type: Funnel, Serrated, Crimping Die: CT-1550, CT-2500, Mounting Method: Free Hanging, Body Material: Copper, Conductive Material: Copper, Insulation Material: Nylon Funnel, Blue Insulation, Tin Plated Finish, 221 deg F, 22.4mm Overall Length, 9.7mm Lug Length, 8.9mm Lug Width, 0.8mm Lug Thickness, 5.33mm Lug Inside Diameter, Barrel Length: 9.7mm, Max. Insulation Diameter: 4.11mm, 100 Pack
