Panduit Cable Tie 304SS Heavy Duty Self-Locking Metallic L259mm W7.9mm 50/Pack
Panduit Cable Tie 304SS Heavy Duty Self-Locking Metallic L259mm W7.9mm 50/Pack
Cable Tie, 304 Stainless Steel, Heavy Duty, Self-Locking, Max. Bundle OD: 12.7-69 mm, Loop Tensile Strength: 204 kg, Metallic, -60 to 538 deg C, 259 mm Tie Length, 7.9 mm Tie Width, 0.25 mm Tie Thickness
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Panduit |
| Range Name | Pan-Steel MLT |
| Standard Pack Size | 50 |
| UNSPSC Class | 39121700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | MLT2.7H-LP |
| Colour | Metallic |
| Lock Mechanism | Self-Locking |
| Loop Tensile Strength | 204 kg |
| Tie Length | 259 mm |
| Temperature | -60 to 538 deg C |
| Tie Thickness | 0.25 mm |
| Tie Width | 7.9 mm |
| Product Type | Cable Ties & Straps |
Description
Cable Tie, 304 Stainless Steel, Heavy Duty, Self-Locking, Max. Bundle OD: 12.7-69 mm, Loop Tensile Strength: 204 kg, Metallic, -60 to 538 deg C, 259 mm Tie Length, 7.9 mm Tie Width, 0.25 mm Tie Thickness
