Panduit Crimp Lug Standard with Inspection Window Copper 16mm M8 Stud 34.5mm OAL
Panduit Crimp Lug Standard with Inspection Window Copper 16mm M8 Stud 34.5mm OAL
The Tin-Plated Copper Compression Metric Lug, one-hole, standard barrel, has color-coded barrels marked with Panduit and specified competitor die index numbers for proper crimp die selection. An inspection window aids to visually assure full conductor insertion, and the tin-plate material helps to inhibit corrosion. UL Listed and CSA Certified to 35 KV and temperature rated to 90 deg C.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Panduit |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | LCMA16-8-C |
| Barrel Length | 14.5 mm |
| Barrel Type | Standard |
| Body Material | Copper |
| Conductive Material | Copper |
| Conductor Size | 16 mm |
| Crimping Die | P24 |
| Finish | Tin Plated |
| Inside Diameter | 5.5 mm |
| Lug Length | 16.8 mm |
| Lug Thickness | 1.2 mm |
| Lug Width | 13 mm |
| Number of Holes | 1 Hole |
| Outside Diameter | 7.2 mm |
| Overall Length | 34.5 mm |
| Palm Type | Straight |
| Please Note | with Inspection Window |
| Stud Size | 8 mm |
| Temperature | 90 deg C |
Description
The Tin-Plated Copper Compression Metric Lug, one-hole, standard barrel, has color-coded barrels marked with Panduit and specified competitor die index numbers for proper crimp die selection. An inspection window aids to visually assure full conductor insertion, and the tin-plate material helps to inhibit corrosion. UL Listed and CSA Certified to 35 KV and temperature rated to 90 deg C.
