Panduit HST Heatshrink Tubing Thick Wall Adhesive Lined 76.2-25.4 mm 1.2M Black
Panduit HST Heatshrink Tubing Thick Wall Adhesive Lined 76.2-25.4 mm 1.2M Black
Heatshrink Tubing, Thick Wall, Adhesive Lined, Shrink Diameter From 76.2 mm to 25.4 mm, Shrink Ratio: 3:1, Wall Thickness Recovered: 4.3 mm, 1.2 mtr Length, 600 Volt, Flammability Rating: UL224, VW-1, XLPO, Black, -85 to 230 Deg F
| Brand | Panduit |
|---|---|
| Standard Pack Size | 2 |
| UNSPSC Class | 39121700 |
| UOM | LN |
| Vendor Product | HST3.0-48-2 |
| Colour | Black |
| Flammability Rating | UL224/VW-1 |
| Length | 1.2 mtr |
| Lining Type | Adhesive Lined |
| Product Type | Heatshrink Tubing |
| Shrink Diameter From | 76.2 mm |
| Shrink Ratio | 3:1 |
| Shrink Diameter To | 25.4 mm |
| Temperature | -85 to 230 Deg F |
| Voltage | 600 Volt |
| Wall Type | Thick |
| Wall Thickness Recovered | 4.3 mm |
Description
Heatshrink Tubing, Thick Wall, Adhesive Lined, Shrink Diameter From 76.2 mm to 25.4 mm, Shrink Ratio: 3:1, Wall Thickness Recovered: 4.3 mm, 1.2 mtr Length, 600 Volt, Flammability Rating: UL224, VW-1, XLPO, Black, -85 to 230 Deg F
