Panduit Pan-Net TX6A F/UTP Data Cable Cat6A 4 Pair Shielded 23AWG Polyethylene/Polyethylene Blue 305M
Panduit Pan-Net TX6A F/UTP Data Cable Cat6A 4 Pair Shielded 23AWG Polyethylene/Polyethylene Blue 305M
CAT 6A cable shall be constructed of 23 AWG copper conductors with PE CM, CMR or LSZH insulation. The copper conductors shall be twisted in pairs and separated by an integrated pair separator. All four pairs shall be surrounded by an overall metallic foil shield within a low smoke zero halogen jacket. The TX6A10Gig Shielded Copper Cable must be installed as part of a complete TX6A10Gig Shielded Copper Cabling System to achieve 10GBASE-T certified performance
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Panduit |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | RL |
| Vendor Product | PFL6X04BU-CEG |
| Bend Radius | 29.2 mm |
| Cable Type | Cat 6A Shielded F/UTP |
| Conductor Material | Bare copper |
| Conductor Size | 23 AWG |
| Conductor Type | Solid |
| Insulation Material | Polyethylene Compound |
| Length | 305 mtr |
| Max. Pulling Force | 110 N |
| Outside Diameter | 7.3 mm |
| Pair Count | 4 Pair |
| Sheath Colour | Blue |
| Sheath Material | HDPE |
| Shielded Type | Overall Metallic Foil |
| Temperature | 20 to 75 deg C |
| Voltage | 80 Volt |
Description
CAT 6A cable shall be constructed of 23 AWG copper conductors with PE CM, CMR or LSZH insulation. The copper conductors shall be twisted in pairs and separated by an integrated pair separator. All four pairs shall be surrounded by an overall metallic foil shield within a low smoke zero halogen jacket. The TX6A10Gig Shielded Copper Cable must be installed as part of a complete TX6A10Gig Shielded Copper Cabling System to achieve 10GBASE-T certified performance
