Osram PowerBall HCI-E/P Metal Halide Lamp Ceramic Technology Elliptical 70W E27 Warm White 3000K Coated
Osram PowerBall HCI-E/P Metal Halide Lamp Ceramic Technology Elliptical 70W E27 Warm White 3000K Coated
Metal Halide Lamp, Ceramic Technology, 70 Watt, 50 Hz, Elliptical Shape, E27 Base, Warm White, 3000K, 4000 Lumens, 12000 hrs Average Life, 88 CRI, Dimmable, Universal Burning Position, Coated Finish, 54 mm Diameter, 138 mm Length
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Osram |
| Range Name | PowerBall HCI-E/P |
| Standard Pack Size | 12 |
| UNSPSC Class | 39101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 4008321692825 |
| Average Lamp Life | 12000 hrs |
| Base Type | E27 |
| Colour Designation | Warm White |
| Burning Position | Universal |
| Colour Temperature | 3000K |
| CRI | 88 |
| Diameter | 54 mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Lamp Finish | Coated |
| Lamp Shape | Elliptical |
| Length | 138 mm |
| Lumens | 4000 lm |
| Product Type | Lamps Metal Hallide |
| Wattage | 70 Watt |
Description
Metal Halide Lamp, Ceramic Technology, 70 Watt, 50 Hz, Elliptical Shape, E27 Base, Warm White, 3000K, 4000 Lumens, 12000 hrs Average Life, 88 CRI, Dimmable, Universal Burning Position, Coated Finish, 54 mm Diameter, 138 mm Length
