Osram DecoStar 51 Dichroic Reflector Halogen Lamp 51mm MR16 35W 12V GU5.3 36 deg Flood
Osram DecoStar 51 Dichroic Reflector Halogen Lamp 51mm MR16 35W 12V GU5.3 36 deg Flood
Halogen Lamp, Dichroic Reflector, 35 Watt, 12 Volt, MR16 Shape, GU5.3 Base, Warm White, 2900K, 430 Lumens, 2000 hrs Average Life, 100 CRI, 36 deg Flood Beam Angle, Dimmable, 51 mm Overall Diameter, 46 mm Overall Length
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Osram |
| Standard Pack Size | 20 |
| UNSPSC Class | 39101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 4050300428833 |
| Average Lamp Life | 2000 hrs |
| Base Type | GU5.3 |
| Beam Angle | 36 deg Flood |
| Colour Designation | Warm White |
| Colour Temperature | 2900K |
| Diameter | 51 mm |
| CRI | 100 |
| Dimmable | Dimmable |
| Lamp Shape | MR16 |
| Length | 46 mm |
| Lumens | 430 lm |
| Product Type | Halogen Reflector Lamps |
| Voltage | 12 Volt |
| Wattage | 35 Watt |
Description
Halogen Lamp, Dichroic Reflector, 35 Watt, 12 Volt, MR16 Shape, GU5.3 Base, Warm White, 2900K, 430 Lumens, 2000 hrs Average Life, 100 CRI, 36 deg Flood Beam Angle, Dimmable, 51 mm Overall Diameter, 46 mm Overall Length
