Osram HaloSpot 111 Halogen Reflector Lamp 111mm 75W 12V G53 40 deg Wide Flood
Osram HaloSpot 111 Halogen Reflector Lamp 111mm 75W 12V G53 40 deg Wide Flood
Halogen Lamp, Reflector, 75 Watt, 12 Volt, G53 Base, Warm White, 3000K, 850 Lumens, 4000 hrs Average Life, 100 CRI, 40 deg Wide Flood Beam Angle, Dimmable, 111 mm Overall Diameter, 67 mm Overall Length
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Osram |
| Range Name | HaloSpot 111 |
| Standard Pack Size | 6 |
| UNSPSC Class | 39101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 4050300011790 |
| Average Lamp Life | 4000 hrs |
| Base Type | G5.3 |
| Beam Angle | 40 deg Wide Flood |
| Colour Temperature | 3000K |
| Colour Designation | Warm White |
| CRI | 100 |
| Dimmable | Dimmable |
| Diameter | 111 mm |
| Length | 67 mm |
| Lumens | 850 lm |
| Product Type | Halogen Reflector Lamps |
| Wattage | 75 Watt |
Description
Halogen Lamp, Reflector, 75 Watt, 12 Volt, G53 Base, Warm White, 3000K, 850 Lumens, 4000 hrs Average Life, 100 CRI, 40 deg Wide Flood Beam Angle, Dimmable, 111 mm Overall Diameter, 67 mm Overall Length
