Omron General Purpose Relay Plug In Bifurcated Contacts 4P 4PDT 3A 24VDC 14 Pin Flat
Omron General Purpose Relay Plug In Bifurcated Contacts 4P 4PDT 3A 24VDC 14 Pin Flat
General Purpose Relay Plug In Bifurcated Contacts, 24 Volt DC, 3 Amp, 0.9 Watt, 14 Pin Flat, 4 Pole, 4PDT, 662 Ohm, Operating Time: 20 Operate/Release ms, Plug-In Mount, Au Cladding + Ag Alloy, -55 to 70 deg C, 28 mm Height, 42.4 mm Width, 21.5 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Omron |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | MY4ZN DC24 |
| Contact Configuration | 4PDT |
| Contact Material | Au Cladding + Ag Alloy |
| Current | 3 Amp |
| Depth | 21.5 mm |
| Height | 28 mm |
| Mounting Method | Plug In |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Operating Coil Voltage | 24 Volt DC |
| Operating Time | 20 Operate/Release ms |
| Pin Configuration | 14 Pin Flat |
| Power Rating | 0.9 Watt |
| Product Type | Plug-in Relays |
| Temperature | -55 to 70 deg C |
| Resistance | 662 Ohm |
| Width | 42.4 mm |
Description
General Purpose Relay Plug In Bifurcated Contacts, 24 Volt DC, 3 Amp, 0.9 Watt, 14 Pin Flat, 4 Pole, 4PDT, 662 Ohm, Operating Time: 20 Operate/Release ms, Plug-In Mount, Au Cladding + Ag Alloy, -55 to 70 deg C, 28 mm Height, 42.4 mm Width, 21.5 mm Depth
