Omron Miniature General Purpose Relay Plug-In Mount 4P 4CO 4PDT 3A 6VDC 14 Pin Flat
Omron Miniature General Purpose Relay Plug-In Mount 4P 4CO 4PDT 3A 6VDC 14 Pin Flat
Miniature General Purpose Relay, 240 Volt AC, 6 Volt DC, 3 Amp, 0.9 Watt, 14 Pin Flat, 4 Pole, 4PDT, Operating Time: 20 Operate/Release ms, Plug-In Mount, Au Cladding + Ag Alloy, -55 to 70 deg C, 28 mm Height, 42.4 mm Width, 21.5 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Omron |
| Range Name | MY Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | MY4N DC6 |
| Contact Configuration | 4PDT |
| Contact Material | Au Cladding + Ag Alloy |
| Current | 3 Amp |
| Depth | 21.5 mm |
| Height | 28 mm |
| Mounting Method | Plug In |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Operating Coil Voltage | 6 Volt DC |
| Operating Time | 20 Operate/Release ms |
| Pin Configuration | 14 Pin Flat |
| Power Rating | 0.9 Watt |
| Product Type | Power Relays |
| Temperature | -55 to 70 deg C |
| Voltage | 240 Volt AC |
| Width | 42.4 mm |
Description
Miniature General Purpose Relay, 240 Volt AC, 6 Volt DC, 3 Amp, 0.9 Watt, 14 Pin Flat, 4 Pole, 4PDT, Operating Time: 20 Operate/Release ms, Plug-In Mount, Au Cladding + Ag Alloy, -55 to 70 deg C, 28 mm Height, 42.4 mm Width, 21.5 mm Depth
