Omron Miniature General Purpose Relay Plug-In Mount 2P 2CO DPDT 5A 240V 8 Pin Flat
Omron Miniature General Purpose Relay Plug-In Mount 2P 2CO DPDT 5A 240V 8 Pin Flat
Miniature General Purpose Relay, 220-240 Volt AC, 240 Volt AC Coil Voltage, 5 Amp, 0.9-1.3 VA, 8 Pin Flat, 2 Pole, DPDT/2 Changeover Configuration, 18790 Ohm, 20 ms Operate/Release Operating Time, Plug-In Mounting, Ag Contact, -55 to 70 deg C, 28 mm Height, 42.4 mm Width, 21.5 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Omron |
| Range Name | MY Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | MY2N AC220/240 (S) |
| Contact Material | Ag |
| Contact Configuration | DPDT/2 Changeover |
| Height | 28 mm |
| Depth | 21.5 mm |
| Current | 5 Amp |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Operating Coil Voltage | 240 Volt AC |
| Mounting Method | Plug-In |
| Operating Time | 20 ms Operate/Release |
| Power Rating | 0.9-1.3 VA |
| Pin Configuration | 8 Pin Flat |
| Product Type | Power Relays |
| Resistance | 18790 Ohm |
| Voltage | 220-240 Volt AC |
| Temperature | -55 to 70 deg C |
| Width | 42.4 mm |
Description
Miniature General Purpose Relay, 220-240 Volt AC, 240 Volt AC Coil Voltage, 5 Amp, 0.9-1.3 VA, 8 Pin Flat, 2 Pole, DPDT/2 Changeover Configuration, 18790 Ohm, 20 ms Operate/Release Operating Time, Plug-In Mounting, Ag Contact, -55 to 70 deg C, 28 mm Height, 42.4 mm Width, 21.5 mm Depth
