Omron Miniature General Purpose Relay Plug-In Mount 4P 4CO 10A 24VDC 14 Pin Flat
Omron Miniature General Purpose Relay Plug-In Mount 4P 4CO 10A 24VDC 14 Pin Flat
Miniature General Purpose Relay, 240 Volt AC, 24 Volt DC Coil Voltage, 10 Amp, 1.5 VA, 14 Pin Flat, 4 Pole, 4 Changeover Configuration, 350 Ohm, 25 Operate/Release ms Operating Time, Plug-In Mounting, Ag Alloy Contact, -25 to 40 deg C, 28 mm Height, 42.4 mm Width, 41.5 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Omron |
| Range Name | LY Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | LY4N DC24 |
| Contact Configuration | 4 Changeover |
| Contact Material | Ag Alloy |
| Current | 10 Amp |
| Depth | 41.5 mm |
| Height | 28 mm |
| Mounting Method | Plug-In |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Operating Coil Voltage | 24 Volt DC |
| Operating Time | 25 Operate/Release ms |
| Pin Configuration | 14 Pin Flat |
| Power Rating | 1.5 VA |
| Product Type | Power Relays |
| Temperature | -25 to 40 deg C |
| Voltage | 240 Volt AC |
| Resistance | 350 Ohm |
| Width | 42.4 mm |
Description
Miniature General Purpose Relay, 240 Volt AC, 24 Volt DC Coil Voltage, 10 Amp, 1.5 VA, 14 Pin Flat, 4 Pole, 4 Changeover Configuration, 350 Ohm, 25 Operate/Release ms Operating Time, Plug-In Mounting, Ag Alloy Contact, -25 to 40 deg C, 28 mm Height, 42.4 mm Width, 41.5 mm Depth
