Omron Phase Monitoring Relay 1P SPDT 5A 220/240V DIN Rail/Track Mount
Omron Phase Monitoring Relay 1P SPDT 5A 220/240V DIN Rail/Track Mount
Phase Monitoring Relay, 200-480 Volt AC, 220/240 Volt AC, 5 Amp, 2.7 VA, 1 Pole, SPDT, Operating Time: 0.1 sec, Screw Terminal, DIN Rail Mount/Track, Body Material: PC, -20 to 60 deg C, 74 mm Height, 17.5 mm Width, 80 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Omron |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | K8DS-PH1 |
| Contact Configuration | SPDT |
| Current | 5 Amp |
| Depth | 80 mm |
| Height | 74 mm |
| Mounting Method | DIN Rail/Track |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Operating Coil Voltage | 220-240 Volt AC |
| Operating Time | 0.1 sec |
| Power Rating | 2.7 VA |
| Terminal Type | Screw |
| Product Type | Relays |
| Temperature | -20 to 60 deg C |
| Voltage | 200-480 Volt AC |
| Width | 17.5 mm |
Description
Phase Monitoring Relay, 200-480 Volt AC, 220/240 Volt AC, 5 Amp, 2.7 VA, 1 Pole, SPDT, Operating Time: 0.1 sec, Screw Terminal, DIN Rail Mount/Track, Body Material: PC, -20 to 60 deg C, 74 mm Height, 17.5 mm Width, 80 mm Depth
