Omron Ultra-slim Timer For Relay Socket Plug-in Pin SPDT 4 Mode Multifunction 0.1s-10min 24VDC
Omron Ultra-slim Timer For Relay Socket Plug-in Pin SPDT 4 Mode Multifunction 0.1s-10min 24VDC
Ultra-slim Timer For Relay Socket, 24 Volt DC, 0.4 Watt, 5 Pin Plug-In, 1 Pole Double Throw, Timing Function: 4 Mode Multifunction, Timing Range: 0.1 sec-10 min, 10000000 Mechanical, 100000 Electrical Cycles, IP40, -10 to 55 deg C, 31.2 mm Height, 12.8 mm Width, 47.4 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Omron |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | H3RN-1 DC24 |
| Contact Configuration | 1 Pole Double Throw |
| Depth | 47.4 mm |
| IP Rating | IP40 |
| Height | 31.2 mm |
| Operating Cycles | 10000000 Mechanical/100000 Electrical Cycles |
| Pin Configuration | 5 Pin Plug-In |
| Product Type | Timers |
| Temperature | -10 to 55 deg C |
| Power Rating | 0.4 Watt |
| Timing Function | 4 Mode Multifunction |
| Timing Range | 0.1 Second-10 Minutes |
| Voltage | 24 Volt DC |
| Width | 12.8 mm |
Description
Ultra-slim Timer For Relay Socket, 24 Volt DC, 0.4 Watt, 5 Pin Plug-In, 1 Pole Double Throw, Timing Function: 4 Mode Multifunction, Timing Range: 0.1 sec-10 min, 10000000 Mechanical, 100000 Electrical Cycles, IP40, -10 to 55 deg C, 31.2 mm Height, 12.8 mm Width, 47.4 mm Depth
