Omron General Purpose Relay Plug In Latch 2P DPDT 5A 240V 8 Pin Round
Omron General Purpose Relay Plug In Latch 2P DPDT 5A 240V 8 Pin Round
General Purpose Relay Plug In Latch, 240 Volt AC, 5 Amp, 6.4 VA, 8 Pin Round, 2 Pole, DPDT, Operating Time: 20 Operate ms, Plug-In Mount, Silver Alloy, -10 to 55 deg C, 92.5 mm Height, 80 mm Width, 63.5 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Omron |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | G4Q-212S AC240 |
| Contact Configuration | DPDT |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Current | 5 Amp |
| Depth | 63.5 mm |
| Height | 92.5 mm |
| Mounting Method | Plug In |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Operating Coil Voltage | 240 Volt AC |
| Operating Time | 20 Operate ms |
| Pin Configuration | 8 Pin Round |
| Power Rating | 6.4 VA |
| Product Type | Plug-in Relays |
| Temperature | -10 to 55 deg C |
| Width | 80 mm |
Description
General Purpose Relay Plug In Latch, 240 Volt AC, 5 Amp, 6.4 VA, 8 Pin Round, 2 Pole, DPDT, Operating Time: 20 Operate ms, Plug-In Mount, Silver Alloy, -10 to 55 deg C, 92.5 mm Height, 80 mm Width, 63.5 mm Depth
