Olex Speaker Cable 2 Core Figure 8 2mm 250/440V PVC/PVC Parallel Webbed Clear
Olex Speaker Cable 2 Core Figure 8 2mm 250/440V PVC/PVC Parallel Webbed Clear
Speaker Cable Figure 8, 2 mm, Stranded Bare Copper, 250-440 Volt, 2 Core, 64/0.2 mm Strands, 7 mm x 3.4 mm Overall Diameter, 0.8 mm Insulation Thickness, DC: 10.9 Ohm/km Conductor Resistance, PVC Insulation, PVC Parallel Webbed Sheath, Clear Sheath
| Brand | Olex |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | JSF2.0CL1 |
| Conductor Resistance | DC: 10.9 Ohm/km |
| Conductor Type | Stranded Bare Copper |
| Conductor Size | 2 mm |
| Insulation Material | PVC |
| Insulation Thickness | 0.8 mm |
| Number of Cores | 2 Core |
| Overall Diameter | 7 mm x 3.4 mm |
| Product Type | Speaker Cable Figure 8 |
| Sheath Colour | Clear |
| Sheath Material | PVC Parallel Webbed |
| Stranding | 64/0.2 mm |
| Voltage | 250-440 Volt |
Description
Speaker Cable Figure 8, 2 mm, Stranded Bare Copper, 250-440 Volt, 2 Core, 64/0.2 mm Strands, 7 mm x 3.4 mm Overall Diameter, 0.8 mm Insulation Thickness, DC: 10.9 Ohm/km Conductor Resistance, PVC Insulation, PVC Parallel Webbed Sheath, Clear Sheath
