Olex 120 mm Orange Circular Cable Armoured X-90 XLPE/Steel Wire/PVC 1mtr
Olex 120 mm Orange Circular Cable Armoured X-90 XLPE/Steel Wire/PVC 1mtr
Circular Cable, Armoured, 120 mm, Stranded Copper, 0.6-1 kV, 4 Core + Earth, 53.5 mm Overall Diameter, 43.4 mm Bedding Diameter, 48.4 mm Diameter Over Armour, 35 mm Earth Conductor, 1 mtr Length, 640 mm After Installation Bend Radius, 1.2 mm Insulation Thickness, 6.4 kN Pulling Tension, DC: 0.153 Ohm/km AC: 0.196 Ohm/km Conductor Resistance, 300 MOhm/km Insulation Resistance, Steel Wire Armour, Red/Black/White/Blue/Green/Yellow Core, X-90 XLPE Insulation, PVC Sheath, Orange Sheath, 90 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 5000.1
| Brand | Olex |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | HTMP23AA004OMAA |
| Bedding Diameter | 43.4 mm |
| Armour Material | Steel Wire |
| Bend Radius | 640 mm After Installation |
| Conductor Type | Stranded Copper |
| Conductor Size | 120 mm |
| Core Colours | Black/Blue/Red/White/Green/Yellow |
| Conductor Resistance | DC: 0.153 Ohm/km AC: 0.196 Ohm/km |
| Diameter Over Armour | 48.4 mm |
| Earth Conductor Size | 35 mm |
| Insulation Material | X-90 XLPE |
| Insulation Thickness | 1.2 mm |
| Insulation Resistance | 300 MOhm/km |
| Length | 1 mtr |
| Number of Cores | 4 Core + Earth |
| Overall Diameter | 53.5 mm |
| Product Type | Circular Cable Armoured |
| Pulling Tension | 6.4 kN |
| Sheath Colour | Orange |
| Sheath Material | PVC |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 5000.1 |
| Temperature | 90 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Circular Cable, Armoured, 120 mm, Stranded Copper, 0.6-1 kV, 4 Core + Earth, 53.5 mm Overall Diameter, 43.4 mm Bedding Diameter, 48.4 mm Diameter Over Armour, 35 mm Earth Conductor, 1 mtr Length, 640 mm After Installation Bend Radius, 1.2 mm Insulation Thickness, 6.4 kN Pulling Tension, DC: 0.153 Ohm/km AC: 0.196 Ohm/km Conductor Resistance, 300 MOhm/km Insulation Resistance, Steel Wire Armour, Red/Black/White/Blue/Green/Yellow Core, X-90 XLPE Insulation, PVC Sheath, Orange Sheath, 90 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 5000.1
