Olex SDI Cable XLPE 1 Core 16mm 0.6/1kV Stranded Copper XLPE/PVC Black
Olex SDI Cable XLPE 1 Core 16mm 0.6/1kV Stranded Copper XLPE/PVC Black
Circular XLPE Cable SDI, 16 mm, Stranded Copper, 0.6-1 kV, 1 Core, 7/1.7 mm Strands, 9.3 mm Overall Diameter, 56 mm During Installation/37 mm After Installation Bend Radius, 0.8 mm Insulation Thickness, 1.4 mm Sheath Thickness, 1.1 kN Pulling Tension, DC: 1.15 Ohm/km AC: 0.236 Ohm/km Conductor Resistance, 370 MOhm/km Insulation Resistance, X-90 XLPE Insulation, PVC Sheath, Black Sheath, 90 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 5000.1
| Brand | Olex |
|---|---|
| Standard Pack Size | 500 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | BDBP15A1001CXNA |
| Bend Radius | 56 mm During Installation/37 mm After Installation |
| Conductor Size | 16 mm |
| Conductor Resistance | DC: 1.15 Ohm/km AC: 0.236 Ohm/km |
| Conductor Type | Stranded Copper |
| Insulation Material | X-90 XLPE |
| Insulation Resistance | 370 MOhm/km |
| Insulation Thickness | 0.8 mm |
| Overall Diameter | 9.3 mm |
| Product Type | Circular XLPE SDI |
| Number of Cores | 1 Core |
| Pulling Tension | 1.1 kN |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | PVC |
| Sheath Thickness | 1.4 mm |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 5000.1 |
| Temperature | 90 deg C |
| Stranding | 7/1.7 mm |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Circular XLPE Cable SDI, 16 mm, Stranded Copper, 0.6-1 kV, 1 Core, 7/1.7 mm Strands, 9.3 mm Overall Diameter, 56 mm During Installation/37 mm After Installation Bend Radius, 0.8 mm Insulation Thickness, 1.4 mm Sheath Thickness, 1.1 kN Pulling Tension, DC: 1.15 Ohm/km AC: 0.236 Ohm/km Conductor Resistance, 370 MOhm/km Insulation Resistance, X-90 XLPE Insulation, PVC Sheath, Black Sheath, 90 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 5000.1
