Olex 16 mm Orange Circular Cable Armoured V-90 PVC/Steel Wire/PVC 1mtr
Olex 16 mm Orange Circular Cable Armoured V-90 PVC/Steel Wire/PVC 1mtr
Circular Cable, Armoured, 16 mm, Stranded Copper, 0.6-1 kV, 2 Core + Earth, 7/1.7 mm Strands, 22.5 mm Overall Diameter, 16.4 mm Bedding Diameter, 18.9 mm Diameter Over Armour, 6 mm Earth Conductor, 1 mtr Length, 270 mm After Installation Bend Radius, 1 mm Insulation Thickness, 2.7 kN Pulling Tension, DC: 1.15 Ohm/km AC: 1.47 Ohm/km Conductor Resistance, 8.4 MOhm/km Insulation Resistance, Steel Wire Armour, Red/Black/Green/Yellow Core, V-90 PVC Insulation, PVC Sheath, Orange Sheath, 90 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 5000.1
| Brand | Olex |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | DNMP15AA002OMAA |
| Armour Material | Steel Wire |
| Bend Radius | 270 mm After Installation |
| Conductor Resistance | DC: 1.15 Ohm/km AC: 1.47 Ohm/km |
| Core Colours | Black/Red/Green/Yellow |
| Conductor Size | 16 mm |
| Conductor Type | Stranded Copper |
| Bedding Diameter | 16.4 mm |
| Diameter Over Armour | 18.9 mm |
| Earth Conductor Size | 6 mm |
| Length | 1 mtr |
| Insulation Material | V-90 PVC |
| Insulation Resistance | 8.4 MOhm/km |
| Insulation Thickness | 1 mm |
| Number of Cores | 2 Core + Earth |
| Overall Diameter | 22.5 mm |
| Product Type | Circular Cable Armoured |
| Sheath Colour | Orange |
| Pulling Tension | 2.7 kN |
| Sheath Material | PVC |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 5000.1 |
| Stranding | 7/1.7 mm |
| Voltage | 0.6-1 kV |
| Temperature | 90 deg C |
Description
Circular Cable, Armoured, 16 mm, Stranded Copper, 0.6-1 kV, 2 Core + Earth, 7/1.7 mm Strands, 22.5 mm Overall Diameter, 16.4 mm Bedding Diameter, 18.9 mm Diameter Over Armour, 6 mm Earth Conductor, 1 mtr Length, 270 mm After Installation Bend Radius, 1 mm Insulation Thickness, 2.7 kN Pulling Tension, DC: 1.15 Ohm/km AC: 1.47 Ohm/km Conductor Resistance, 8.4 MOhm/km Insulation Resistance, Steel Wire Armour, Red/Black/Green/Yellow Core, V-90 PVC Insulation, PVC Sheath, Orange Sheath, 90 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 5000.1
