Olex 6mm Building Wire Green/Yellow 1mtr
Olex 6mm Building Wire Green/Yellow 1mtr
Building Wire, 6 mm, Stranded Copper, 0.6-1 kV, 7/1.04 mm Strands, 5.1 mm Overall Diameter, 1 mtr Length, 1 mm Insulation Thickness, 0.42 kN Pulling Tension, DC: 3.08 Ohm/km AC: 3.75 Ohm/km Conductor Resistance, 8.6 MOhm/km Insulation Resistance, V-90 PVC Insulation, Green/Yellow Insulation, 90 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 5000.1
| Brand | Olex |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121614 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | BAAP11A1001AAHN |
| Conductor Resistance | DC: 3.08 Ohm/km AC: 3.75 Ohm/km |
| Conductor Size | 6 mm |
| Conductor Type | Stranded Copper |
| Insulation Material | V-90 PVC |
| Insulation Colour | Green/Yellow |
| Insulation Resistance | 8.6 MOhm/km |
| Insulation Thickness | 1 mm |
| Length | 1 mtr |
| Overall Diameter | 5.1 mm |
| Product Type | Building Wire |
| Pulling Tension | 0.42 kN |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 5000.1 |
| Stranding | 7/1.04 mm |
| Temperature | 90 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Building Wire, 6 mm, Stranded Copper, 0.6-1 kV, 7/1.04 mm Strands, 5.1 mm Overall Diameter, 1 mtr Length, 1 mm Insulation Thickness, 0.42 kN Pulling Tension, DC: 3.08 Ohm/km AC: 3.75 Ohm/km Conductor Resistance, 8.6 MOhm/km Insulation Resistance, V-90 PVC Insulation, Green/Yellow Insulation, 90 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 5000.1
