Olex 4mm Orange Circular Cable Unarmoured PVC/PVC 1mtr
Olex 4mm Orange Circular Cable Unarmoured PVC/PVC 1mtr
Circular Power Cable, Unarmoured, 4 Core & Earth, 4mm, Stranded Copper, 0.6/1 kV, 7/0.85mm Strands, 2.5mm Earth Conductor, 15.3mm Overall Diameter, 1mm Insulation Thickness, 1.8mm Sheath Thickness, Conductor Resistance: DC - 4.61 Ohm/km, Insulation Resistance; 14 MOhm/km, V-90 PVC Insulation, PVC Sheath, Red White Blue Black Green/Yellow Cores, Orange Sheath, 90 deg C, AS/NZS 1125, AS/NZS 5000.1, AS/NZS 5000.2
| Brand | Olex |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | HNHP09AA004OMAA |
| Conductor Resistance | DC: 4.61 Ohm/km |
| Conductor Type | Stranded Copper |
| Core Colours | Black/Blue/Red/White/Green/Yellow |
| Conductor Size | 4 mm |
| Earth Conductor Size | 2.5 mm |
| Insulation Material | PVC |
| Insulation Resistance | 14 MOhm/km |
| Insulation Thickness | 1 mm |
| Number of Cores | 4 Core + Earth |
| Overall Diameter | 15.3 mm |
| Product Type | Circular Cable Unarmoured |
| Sheath Colour | Orange |
| Sheath Material | PVC |
| Sheath Thickness | 1.8 mm |
| Stranding | 7/0.85 mm |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 5000.1 AS/NZS 5000.2 |
| Temperature | 90 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Circular Power Cable, Unarmoured, 4 Core & Earth, 4mm, Stranded Copper, 0.6/1 kV, 7/0.85mm Strands, 2.5mm Earth Conductor, 15.3mm Overall Diameter, 1mm Insulation Thickness, 1.8mm Sheath Thickness, Conductor Resistance: DC - 4.61 Ohm/km, Insulation Resistance; 14 MOhm/km, V-90 PVC Insulation, PVC Sheath, Red White Blue Black Green/Yellow Cores, Orange Sheath, 90 deg C, AS/NZS 1125, AS/NZS 5000.1, AS/NZS 5000.2
