Olex 1.5mm Orange Circular Cable Unarmoured PVC/PVC 1mtr
Olex 1.5mm Orange Circular Cable Unarmoured PVC/PVC 1mtr
Circular Cable Unarmoured, 1.5mm, Stranded Copper, 0.6-1 kV, 2 Core + Earth, 10.1mm Overall Diameter, 1.5mm Earth Conductor, 1 mtr Length, Red/Black/Green/Yellow Core, PVC Insulation, PVC Sheath, Orange Sheath, 90 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 5000 AS/NZS 5000.1 AS/NZS 5000.2
| Brand | Olex |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | DNHP05AA002OMAA |
| Conductor Size | 1.5 mm |
| Conductor Type | Stranded Copper |
| Core Colours | Black/Red/Green/Yellow |
| Insulation Material | PVC |
| Earth Conductor Size | 1.5 mm |
| Length | 1 mtr |
| Number of Cores | 2 Core + Earth |
| Overall Diameter | 10.1 mm |
| Product Type | Circular Cable Unarmoured |
| Sheath Colour | Orange |
| Sheath Material | PVC |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 5000 AS/NZS 5000.1 AS/NZS 5000.2 |
| Temperature | 90 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Circular Cable Unarmoured, 1.5mm, Stranded Copper, 0.6-1 kV, 2 Core + Earth, 10.1mm Overall Diameter, 1.5mm Earth Conductor, 1 mtr Length, Red/Black/Green/Yellow Core, PVC Insulation, PVC Sheath, Orange Sheath, 90 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 5000 AS/NZS 5000.1 AS/NZS 5000.2
