Olex 1.5 mm Black Circular Control Cable Unarmoured PVC/PVC 1mtr
Olex 1.5 mm Black Circular Control Cable Unarmoured PVC/PVC 1mtr
Circular Control Cable, Unarmoured, 20 Core & Earth, 1.5 mm, Stranded Copper, 0.6/1 kV, 7/0.5 mm Strands, 20.1 mm Overall Diameter, Conductor Resistance: DC: 13.6 Ohm/km AC: 17.3 Ohm/km, Insulation Resistance: 17 MOhm/km, V-90 PVC Insulation, PVC Sheath, Numbered Core, Black Sheath, 90 deg C, AS/NZS 1125, AS/NZS 5000.1
| Brand | Olex |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | BFAP05AA020CXWW |
| Conductor Size | 1.5 mm |
| Conductor Resistance | DC: 13.6 Ohm/km AC: 17.3 Ohm/km |
| Conductor Type | Stranded Copper |
| Core Colours | Numerals |
| Insulation Material | PVC |
| Insulation Resistance | 17 MOhm/km |
| Number of Cores | 20 Core + Earth |
| Overall Diameter | 20.1 mm |
| Product Type | Circular Control Unarmoured |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | PVC |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 5000.1 |
| Temperature | 90 deg C |
| Stranding | 7/0.5 mm |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Circular Control Cable, Unarmoured, 20 Core & Earth, 1.5 mm, Stranded Copper, 0.6/1 kV, 7/0.5 mm Strands, 20.1 mm Overall Diameter, Conductor Resistance: DC: 13.6 Ohm/km AC: 17.3 Ohm/km, Insulation Resistance: 17 MOhm/km, V-90 PVC Insulation, PVC Sheath, Numbered Core, Black Sheath, 90 deg C, AS/NZS 1125, AS/NZS 5000.1
