Noremak Circuit Breaker Lug Narrow Palm Copper 95mm M8 Stud 60mm OAL
Noremak Circuit Breaker Lug Narrow Palm Copper 95mm M8 Stud 60mm OAL
Circuit Breaker Lug Narrow Palm, 95 mm, M8 Stud, Bell Mouth Barrel Type, 27 mm Barrel Length, 60 mm Overall Length, 1 Hole, 485/0.51 Strands, 13.5 mm Inside Diameter, 25 mm Lug Width, 14.2 mm A-F Hex Die, 205 Mpa Tensile Strength, 40% Ductile Rating, 1.72 micro-Ohm cm Resistivity, 99.99.25% IACS Conductivity, Annealed Copper Body, Annealed Copper, Tin Electroplated, -55 to 155 deg C
| Brand | Noremak |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CL95-8NP |
| A-F Hex Die | 14.2 mm |
| Body Material | Annealed Copper |
| Barrel Length | 27 mm |
| Barrel Type | Bell Mouth |
| Conductive Material | Annealed Copper |
| Conductivity | 99.99.25% IACS |
| Conductor Size | 95 mm |
| Ductile Rating | 40% |
| Finish | Tin Electroplated |
| Inside Diameter | 13.5 mm |
| Lug Width | 25 mm |
| Number of Holes | 1 Hole |
| Number of Strands | 485/0.51 |
| Resistivity | 1.72 micro-Ohm/cm |
| Overall Length | 60 mm |
| Stud Size | M8 |
| Temperature | -55 to 155 deg C |
| Tensile Strength | 205 MPa |
Description
Circuit Breaker Lug Narrow Palm, 95 mm, M8 Stud, Bell Mouth Barrel Type, 27 mm Barrel Length, 60 mm Overall Length, 1 Hole, 485/0.51 Strands, 13.5 mm Inside Diameter, 25 mm Lug Width, 14.2 mm A-F Hex Die, 205 Mpa Tensile Strength, 40% Ductile Rating, 1.72 micro-Ohm cm Resistivity, 99.99.25% IACS Conductivity, Annealed Copper Body, Annealed Copper, Tin Electroplated, -55 to 155 deg C
