Noremak Crimp Lug Standard Copper 50mm M10 Stud 46mm OAL
Noremak Crimp Lug Standard Copper 50mm M10 Stud 46mm OAL
Crimp Lug, Standard, Copper, 50 mm Conductor, M10 Stud, Standard Barrel, Barrel Length: 22 mm, 46 mm Overall Length, 1 Hole, Annealed Copper Body, Annealed Copper Conductor, Tin Electroplated Finish, -55 to 155 deg C, Number of Strands: 19/1.78, Inside Diameter: 9.5 mm, 18 mm Lug Width, A/F Hex Die: 10.4 mm, Tensile Strength: 205 MPa
| Brand | Noremak |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CL50-10 |
| A-F Hex Die | 10.4 mm |
| Barrel Length | 22 mm |
| Barrel Type | Standard |
| Body Material | Annealed Copper |
| Conductive Material | Annealed Copper |
| Conductor Size | 50 mm |
| Finish | Tin Electroplated |
| Inside Diameter | 9.5 mm |
| Lug Width | 18 mm |
| Number of Holes | 1 Hole |
| Number of Strands | 19/1.78 |
| Overall Length | 46 mm |
| Stud Size | M10 Stud |
| Product Type | Lugs Standard Copper |
| Temperature | -55 to 155 deg C |
| Tensile Strength | 205 MPa |
Description
Crimp Lug, Standard, Copper, 50 mm Conductor, M10 Stud, Standard Barrel, Barrel Length: 22 mm, 46 mm Overall Length, 1 Hole, Annealed Copper Body, Annealed Copper Conductor, Tin Electroplated Finish, -55 to 155 deg C, Number of Strands: 19/1.78, Inside Diameter: 9.5 mm, 18 mm Lug Width, A/F Hex Die: 10.4 mm, Tensile Strength: 205 MPa
