Noremak Circuit Breaker Lug Narrow Palm Copper 150mm M8 Stud 71mm OAL
Noremak Circuit Breaker Lug Narrow Palm Copper 150mm M8 Stud 71mm OAL
Circuit Breaker Lug, Narrow Palm, Copper, 150 mm Conductor, M8 Stud, Barrel Type: Bell Mouth, 30mm Barrel, 71 mm Overall Length, 1 Hole, Number of Strands: 765 x 0.51, Inside Diameter: 16.7 mm, 32 mm Lug Width, A/F Hex Die: 18.3 mm, 205 MPa, Ductile Rating: 40%, Resistivity: 1.72 µOhm cm, Conductivity: 99.99.25% IACS, Annealed Copper Body, Annealed Copper Conductor, Tin Electroplated Finish, -55 to 155 deg C
| Brand | Noremak |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CL150-8NP |
| A-F Hex Die | 18.3 mm |
| Barrel Length | 30 mm |
| Barrel Type | Bell Mouth |
| Body Material | Annealed Copper |
| Conductive Material | Annealed Copper |
| Conductivity | 99.99.25% IACS |
| Conductor Size | 150 mm |
| Finish | Tin Electroplated |
| Inside Diameter | 16.7 mm |
| Ductile Rating | 40% |
| Lug Width | 32 mm |
| Number of Holes | 1 Hole |
| Number of Strands | 765 x 0.51 |
| Overall Length | 71 mm |
| Resistivity | 1.72 µOhm/cm |
| Product Type | Lugs Narrow Palm |
| Tensile Strength | 205 MPa |
| Temperature | -55 to 155 deg C |
| Stud Size | M8 Stud |
Description
Circuit Breaker Lug, Narrow Palm, Copper, 150 mm Conductor, M8 Stud, Barrel Type: Bell Mouth, 30mm Barrel, 71 mm Overall Length, 1 Hole, Number of Strands: 765 x 0.51, Inside Diameter: 16.7 mm, 32 mm Lug Width, A/F Hex Die: 18.3 mm, 205 MPa, Ductile Rating: 40%, Resistivity: 1.72 µOhm cm, Conductivity: 99.99.25% IACS, Annealed Copper Body, Annealed Copper Conductor, Tin Electroplated Finish, -55 to 155 deg C
